Vitajte na stránke obce Paština Závada

obec Paština ZávadaObec Paština Závada má vlastnú samosprávu od 1.1.1991, kedy sa odčlenila od obce Dolný Hričov, kde patrila pod spoločný Miestny národný výbor. Obec je administratívne začlenená do Žilinského okresu a Žilinského samosprávneho kraja. Leží na západnom okraji Žilinskej kotliny, v doline Závadského potoka, západná a južná časť chotára je v zlepencových Súľovských skalách. Nadmorská výške stredu obce je 380 m/nm, celková rozloha obce je 732,7948 Ha a hustota obyvateľstva je 35 obyvateľov na km2. Obec je vzdialená 16 km od Žiliny a 8 km od Bytče. Paština Závada je členom Mikroregiónu Hričov spolu s obcami Dolný Hričov, Horný Hričov, Hričovské Podhradie, Ovčiarsko, Bitarová, Brezany, Hôrky. Mikroregión Hričov je členom regiónu Beskydy.

Viac o obci Paština Závada

Z histórie obce Paština Závada

Chotár obce Paština Závada bol pôvodne osídlený až v 7. a 8. storočí a stredoveká obec vznikla v prvej polovici 14. storočia. Jej zakladaciu listinu údajne vydal krajinský sudca Pavol v roku 1344, nezachovala sa však. Prvá hodnoverná písomná správa o obci je až z roku 1402.V tom čase obec patrila panstvu Hričov, neskôr v v bližšie neurčenom čase panstvu Bytča. Časť obce v neznámej dobe vlastnil rod Madočianskych. Obec sa v roku 1469 volala Zawadka, v roku 1598 Zawada, v roku 1808 Paučiná Závada. Názov Paština Závada sa používa od roku 1920.

Viac z histórie obce


Discover information about us

Welcome Our Team

Senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas viverra orci sagittis.

Amet venenatis urna cursus eget nunc. Tempus imperdiet nulla malesuada pellentesque elit eget gravida cum. Pellentesque sit amet porttitor eget dolor morbi. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam.

Purus viverra accumsan in nisl nisi scelerisque. Ligula ullamcorper malesuada proin libero. Nulla aliquet enim tortor at auctor urna nunc id cursus. Nunc faucibus a pellentesque sit amet. Et pharetra pharetra massa massa ultricies mi quis. Hendrerit dolor magna eget est lorem ipsum dolor sit amet. Purus sit amet volutpat consequat mauris nunc congue. Nec feugiat in fermentum posuere urna nec. Ornare quam viverra orci sagittis eu volutpat odio. Viverra tellus in hac habitasse platea dictumst vestibulum. Senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.